Prečo mačka s papiermi?

22.04.2024

Poznáte ten pocit keď si poviete, chcel by som doma mačku. Možno zo začiatku sa neviete rozhodnúť aké plemeno by bolo pre vás vhodné, alebo už dávnejšie túžite po istom plemene a až teraz ste sa rozhodli že si ho konečne zaobstaráte.

Prídu večere nekonečného hľadania informácií, článkov a fotiek či nebodaj videí o danom plemene. Až napokon si nájdete chovnú stanicu odkiaľ by ste si chceli mačiatko zaobstarať. Nakoniec príde na cenu. Väčšina záujemcov sa tu zastaví a povie si, toľko peňazí za zviera nedám.

Túžba po danom mačiatku neutícha. Doma ste už možno sľúbil zvieratko deťom, povedali ste o tom známym že budete mať krásnu mačku doma, ale nechcete za neho dať toľko peňazí. Aby ste si predsa zaobstarali nejaké to mačiatko, nájdete si zviera niekde na bazárových predajoch za ani nie štvrtinovú cenu. Poviete si „ha našla som ho lacnejšie a však je to to isté zviera a čo keď je bez papierov.“

A prosím pekne, tu je tá najväčšia chyba čo ste mohli pri kúpe zvieraťa spraviť. Zaplatili ste ľuďom, ktorý nespadajú pod žiadnu z popredných svetových mačacích organizácií, nemusia sa riadiť žiadnymi predpismi a stanovami, podľa ktorých chovné stanice musia fungovať a dané stanovi a predpisy dodržiavať. Týmto konaním, možno nevedomky, ste podporili nedovolené obchodovanie zo zvieratami.

Mňa ako chovateľa to dostáva do nemého úžasu. Málo kto vie čo chovanie daného čistokrvného plemena odnáša. Je to obetovanie sa. A to vo všetkom.

Konkrétne naše Bengálske mačky pochádzajú z výborných chovných staníc. Cena takého zvieraťa sa vie vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. Naše zvieratá kŕmime prémiovými krmivami, pravidelne naše zvieratá navštevujú veterinára. Tak tiež sú všetky chovné zvieratá otestované na FeLV (mačacia leukémia) a FIV (mačací AIDS) nehovoriac o tom že všetkým zvieratám sme pred zaradenie do chovu nechali urobiť genetické testy v Anglicku (My CAT DNA). Už iba tieto vymenované veci stoja tisícky eur. Nehovoriac o tom že to zviera musíte aj vychovávať aby bolo socializované.

Ďalšia vec je vybavenie a zázemie chovnej stanice. Tu treba rátať tiež zo značným investovaním ak chcete mať doma kvalitné veci ktoré vám aj niečo pri zvieratách vydržia.

Netreba ale zabúdať aj na pravidelné vzdelávanie a zdokonaľovanie sa ak chovateľa. Je to veľmi potrebné ak chcete byť dobrým a znalým chovateľom daného plemena.

A na koniec je to samozrejme výchova mačiatok. O tie sa treba starať od prvej sekundy ich narodenia. Niekto si povie však o ne sa mačka postará sama" – no nie je to úplne pravda. Na začiatku musíte mačiatka každú hodinu kŕmiť kým sa matke spustí mlieko, vážiť ich ráno/večer či priberajú, dokrmovať matku aby mala mlieko, o pár týždňov ich pomaly učiť na krmivo a...

...je toho ešte veľmi veľa čo by som tu mohol vymenovať. Chcel som iba poukázať v krátkosti nato, že chov čistokrvného plemena nie je jednoduchá vec, ak to robíte tak ako treba, ak to robíte zo srdca.

A na záver mi dovoľte ešte pár viet. Ak sa raz rozhodnete si zaobstarať čistokrvnú mačku tak myslite nato čo napísal. Naša chovná stanica Amorita Oasis je garanciou nato, že doma budete mať presne to mačiatko ktoré ste si vysnívali. Nádherné, prítulné a hlavne zdravé.

Tomáš Duranský